داروی پروستات – درمان بزرگی پروستات

معرفی داروی پروستات برای درمان بزرگی پروستات

 

بزرگی پروستات از بیماری‌هایی است که مردان در سنین بالا را گرفتار می‌کند. در موارد خفیف تا متوسط این بیماری از درمان‌های دارویی و در موارد پیشرفته‌تر از جراحی استفاده می‌شود. برخی از درمان‌های دارویی در این زمنیه شامل مصرف کپسول تامسولوسین یا قرص پرازوسین می‌باشد. کاهش میل جنسی یکی از عوارض مصرف داروی پروستات ست.
بزرگی پروستات از مشکلاتی است که گریبانگیر بسیاری از مردان در سنین بالا می‌شود. این مشکل معمولا بالاتر از ۵۰ خود را نشان می‌دهد. توصیه می‌شود به محض مشاهده اولین علائم بزرگی پروستات به پزشک مراجعه کنید چراکه در این شرایط روند بهبود این بیماری بسیار آسان‌تر از مراحل پیشرفته آن است. به منظور درمان بزرگی پروستات در مراحل خفیف و متوسط آن از درمان‌های دارویی بهره می‌برند. در ادامه به معرفی نوعی از داروی پروستات در این زمینه خواهیم پرداخت.

مرد سالمند

درمان بزرگی پروستات باتوجه به علائم آن برای هر شخص متفاوت است. معمولا در مواردی که بیماری خفیف یا متوسط باشد از درمان‌های دارویی مثل مصرف داروهای شل‌کننده‌های عضلات صاف (مثل امنیک ، تامسولوسین ، پرازوسین ، ترازوسین) استفاده شده و در مواردی که بیماری شدت یافته و به مرحله پیشرفته رسیده باشد معمولا عمل جراحی انجام می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود در صورت مشاهده اختلال در تخلیه ادرار به پزشک ارولوژی مراجعه و علت را جویا شوید. شاید این سوال برایتان پیش آید که آیا فعالیت جنسی تاثیری بر ابتلا به این بیماری دارد یا خیر؟! پاسخ منفی است. چرا که بر اساس تحقیقات ثابت شده انجام فعالیت‌های جنسی آن هم به طور مداوم و منظم باعث شادابی غده پروستات شده و برعکس عدم مقاربت و یا فاصله زیاد بین رابطه جنسی باعث تورم پروستات می‌گردد.

این بیماری معمولا در سنین بالاتر از ۵۰ برای افراد به وجود می‌آید و با علایم زیر همراه است:

تکرر ادرار
سوزش ادرار
قطع و وصل شدن ادرار
قطره قطره آمدن ادرار
ادرار خونی
عفونت ادراری

کپسول تامسولوسین چیست؟

کپسول تامسولوسین (Tamsulosin) از داروهایی است که به منظور درمان بزرگی پروستات به عنوان داروی پروستات توسط پزشک تجویز می‌شود. این دارو باعث شل‌شدن گردن مثانه و باز شدن خروجی مثانه شده و باعث احساس راحتی در تخلیه ادرار می‌شوند. لازم به ذکر است که داروی تامسولوسین و هر داروی دیگری که برای درمان بزرگی پروستات تجویز می‌شود به طور مستقیم باعث کوچک‌تر شدن پروستات نشده و درواقع حالت تسکینی برای فرد بیمار دارد.

نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی
نام‌های تجاری Flomax
موارد مصرف

بزرگی پروستات
عوارض قطع و یا کم شدن مایع منی در موقع نزدیکی، کاهش شدت نعوظ ، افت فشار خون، کاهش میل جنسی
تداخل دارویی دیگر مسدودکننده‌های آلفا مانند آلفوزوسین، دوکسازوسین و ترازوسین، کلاریترومایسین، آزیترومایسین، اریترومایسین و تلی‌ترومایسین، داروهای ضد قارچی مانند کتوکونازول، پوساکونازول، ایتراکونازول و وریکونازول، داروهای مورد استفاده برای درمان ایدز و داروهای آنتی‌هیستامین

مقدار و نحوه مصرف قرص تامسولوسین (داروی پروستات)
میزان دقیق مصرف این دارو برای هر فرد متفاوت بوده و حتما باید توسط پزشک تعیین گردد. به طور معمول بیمار مبتلا به بزرگی پروستات یک عدد از این کپسول را قبل از خواب مصرف می‌کند. این کار باعث روان‌شدن ادرار صبحگاهی فرد خواهد شد. لازم است بدانید که مصرف این دارو به صورت دائمی است و در صورت قطع دارو بلافاصله علائم بزرگی پروستات خود را نشان می‌دهند.

کپسول امسولوسین

نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید

این دارو پس از مصرف خوراکی، به سرعت جذب می‌شود و مصرف آن با غذا و یا بدون آن تاثیری در میزان جذب دارو نخواهد داشت.
این دارو در اشخاصی که دچار اختلال کبدی شدید و یا فشار خون هستند منع مصرف دارد.
از آنجایی‌که طی مصرف این دارو احتمال وقوع فشار خون بالا و سرگیجه وجود دارد بهتر است حین مصرف دارو رانندگی نکنند.
این دارو نباید در بیماران زیر ۱۸ سال مورد استفاده قرار گیرد.
مصرف مکمل روی برای بیماران مبتلا به بزرگی پروستات توصیه می‌شود.
توصیه می‌شود این بیماران حداقل دو ساعت قبل از خواب مایعات زیادی مصرف نکنند تا دچار شب ادراری نشوند.
مصرف الکل و کافئین در این بیماران باید قطع شود.
حداقل نیم ساعت پیاده‌روی در روز علایم بیماری را کاهش می‌دهد.
استرس و عصبانیت برای این دسته از بیماران باعث شدت یافتن علایم آن می‌شود. بنابراین ایجاد فضایی آرام و به دور از استرس لازم می‌باشد.
بهتر است بیماران مبتلا به بزرگی پروستات بیشتر در محیطی با هوای گرم باشند.

 

توصیه‌ها و مراقبت‌های پرستاری

توصیه می‌شود در طول درمان با این دارو در فواصل منظم فشار خون بیمار اندازه‌گیری شود.

امیدواریم از این مطلب استفاده کافی را برده باشید. خواهشمندیم درصورتیکه تجربه مصرف این دارو را داشته و دیدگاهی در این باره دارید با دیگر خوانندگان وبسایت در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

بدنسازی و فیتنس

به اشتراک بگذارید...

برچسب ها

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر (مرتبط با خبر )

[جهت تائید نظرات ، معادله زیر را پاسخ دهید]